Міфи та факти про теплові насоси

time icon
19.04.2025
251
4
Міфи та факти про теплові насоси
  1. Міфи та факти про теплові насоси для опалення
  2. Як працює тепловий насос повітря-вода?
  3. Міфи про теплові насоси повітря-вода та їх спростування
  4. Переваги теплових насосів повітря-вода
  5. Важливі поради щодо вибору теплового насоса повітря-вода
  6. Висновок

Міфи та факти про теплові насоси для опалення

Тепловий насос повітря-вода – це один із універсальних та екологічних видів обладнання для нагрівання та охолодження повітря в приміщеннях. Наявність централізованого опалення, а також безліч міфів про те, що таке тепловий насос, робить пристрої не надто популярними. Однак постійно зростаючі ціни на теплоносії змушують власників приміщень шукати доступніші й ефективніші способи обігріву.

Теплові насоси легко монтуються у житлових і комерційних приміщеннях. Для їх встановлення не потрібне спеціальне обладнання або перепланування будівлі. Але, щоб оцінити всі плюси такого обладнання, варто розібратися, що таке тепловий насос повітря-вода і як він працює.

Як працює тепловий насос повітря-вода?

Принцип роботи теплового насосу повітря-вода полягає у використанні енергії повітря, яка дозволяє нагрівати воду. На відміну від того, як працює тепловий насос вода-вода, система повітря-вода використовує повітря – відновлюваний ресурс. Схема теплового насоса досить проста. Його основні частини:

  • Випарник або теплообмінник – зовнішній модуль, в який за допомогою потужного вентилятора повітря нагнітається з вулиці. Холодоагент у випарнику циркулює по замкнутому контуру і при нагріванні перетворюється на газоподібну форму.
  • Компресор – на нього надходить газоподібний холодоагент. Використовуючи електричну енергію, компресор стискає холодоагент, нагріваючи його та збільшуючи тиск.
  • Конденсатор – внутрішній модуль теплонасоса, у який надходить холодоагент високої температури, після чого передає теплову енергію носію – воді.

Після передачі тепла воді холодоагент остигає, конденсується і повертається у випарник. Нагріта вода розподіляється по існуючій мережі радіаторів та/або теплої підлоги для опалення та подачі гарячої води.

Міфи про теплові насоси повітря-вода та їх спростування

Як і будь-яка сучасна технологія, теплові насоси обросли міфами та стереотипами. Дехто вважає їх неефективним у холодному кліматі, інші впевнені, що встановлення таких систем – дуже дороге задоволення. Розглянемо, що таке теплові насоси, які найпоширеніші міфи про них та розвіємо сумніви.

Міф 1: «Тепловий насос повітря-вода не працює в холодних кліматах»

Завдяки своєму принципу дії тепловий насос для опалення типу повітря-вода може експлуатуватися при температурі повітря до -25°С і навіть -40°С. На території України середньомісячна температура в осінньо-зимовий період коливається від –3 до –5°С, а сильні морози бувають рідко. Більшість теплонасосів повітря-вода встановлені у скандинавських країнах, чудово справляються з обігрівом приміщень на півночі та ідеально підходять для наших м'яких зим.

Міф 2: «Теплові насоси споживають занадто багато електроенергії»

Опалення будинку тепловим насосом в 4 рази економніше, ніж традиційні газові або електричні обігрівачі. Теплонасоси не мають шкідливих викидів та скорочують витрати на опалення залежно від коефіцієнта перетворення (COP).

COP – відношення споживаної та вироблюваної енергії. Електричний котел може споживати стільки ж електроенергії, скільки давати на виході. Його СОР становить 1, на відміну від теплового насоса, COP компресора якого може в середньому становити 3-6.

Як спростування цього міфу можна взяти невеликий розрахунок для приватного будинку площею 150 м2. За 6 місяців опалювального сезону електричний котел використовує 20,7 кВт/год електроенергії, тоді як тепловому насосу повітря-вода для опалення будинку потрібно всього 5,1 кВт/год.

Міф 3: «Встановлення теплового насоса надто дороге»

Висока вартість теплового насоса системи повітря-вода виправдана високою енергоефективністю. Використовуючи тепловий насос в офісному приміщенні площею 200 м2 та підтримуючи комфортні +21°С, можна окупити початкові витрати за 6-8 опалювальних сезонів. Витрати на опалення при цьому на 48% нижчі, ніж витрати на оплату центрального опалення.

Завдяки своєму принципу роботи тепловому насосу для опалення будинку потрібно близько 4 кВт/год, тоді як електричний котел споживає 10 кВт/год і більше. Якщо потрібно опалити будинок площею 300-400 м2, заміна електрокотла на тепловий насос повітря-вода окупиться протягом 5-6 опалювальних сезонів.

Держава не поспішає допомагати субсидіями тим, хто переходить на альтернативні джерела опалення вода-повітря. Однак Європейський банк реконструкції та розвитку, а також провідні фінансові установи пропонують хороші компенсації за купівлю енергозберігаючих опалювальних систем, що дозволяє заощадити до 30-35%.

Міф 4: «Теплові насоси складно обслуговувати і вони часто ламаються»

При правильній установці та обслуговуванні хоча б раз на 6 місяців при зміні сезонів насоси типу повітря-вода можуть служити без поломок роки та десятиліття. Частою помилкою стає встановлення зовнішнього блоку впритул до стіни будівлі або у місці сильних повітряних потоків. Через принцип роботи теплових насосів слід залишати зазор 50 см і монтувати блок там, де він не обмерзатиме.

Не варто встановлювати зовнішній блок на даху під прямим промінням сонця. Корпус потрібно чистити від тополиного пуху, листя та бруду. Тоді насос прослужить довше і не перегріватиметься.

Міф 5: «Теплові насоси шумні та заважають мешканцям»

Зважаючи на принцип роботи теплового насоса, шум створює тільки зовнішня частина. Вентилятор теплового насоса для будинку з COP 3-3,5 створює шум 50 дБ. Таку гучність можна порівняти з розмовою або звуком набору тексту на клавіатурі. Багато сучасних моделей мають рівень шуму трохи більше 35 дБ. Враховуючи, що вентилятор встановлюється зовні будівлі і тепловий насос використовується в холодну пору року, коли вікна закриті, у приміщенні звук вентилятора не чути.

Переваги теплових насосів повітря-вода

Тепловий насос повітря-вода – це кліматично нейтральне обладнання, яке використовує рециркуляцію енергії, що виробляється у процесі життя та господарської діяльності людини. Теплонасос дозволяє знизити споживання ресурсів та зменшити навантаження на навколишнє середовище.

Переваги такої системи – відсутність викидів CO₂ та сумісність із іншими джерелами альтернативної енергії для додаткової економії.

Важливі поради щодо вибору теплового насоса повітря-вода

Вибираючи тепловий насос для дачі чи робочих приміщень, варто враховувати точку бівалентності. Це критична температура, коли насос перемикається на резервну систему обігріву – на електричний або газовий котел. Для середньої смуги України цей параметр може становити –7°С. Робота в бівалентному режимі дозволяє не переплачувати за рідкісні морозні дні та оптимізувати енерговитрати.

Важливо розрахувати теплове навантаження будівлі та вибрати тепловий насос відповідної потужності. Для розрахунку можна звернутися до професіоналів.

Якщо потрібно забезпечити житло і опаленням, і гарячою водою, варто звернути увагу на комплексне обладнання від популярних брендів – LG, Vaillant, Cooper&Hunter, Stiebel Eltron, Samsung, Daikin, AXIOMA energy.

Висновок

Численні міфи про дорожнечу та складність теплових насосів перебільшені. Опалення будинку теплом з повітря дуже економічне та вигідне. Середня окупність 5-6 років і можливість підключення бойлера для гарячого водопостачання будинку або квартири швидко покриють витрати навіть на дуже дорогий варіант. Незначне споживання електроенергії компресором та простота конструкції показують, що тепловий насос для квартири чи офісу – найрозумніше вкладення в опалювальну систему.

Наскільки вам сподобалася стаття?

Залишилися побажання, поділіться своїм відгуком

Тут поки немає відгуків, будьте першим

Найсвіжіше на порталі

Німецький енергетичний гігант підтримав британський стартап із доступною полімерною батареєю для будинків
Сонячна енергія Акумулятори

Німецький енергетичний гігант підтримав британський стартап із доступною полімерною батареєю для будинків

Вчені встановили світовий рекорд ефективності екологічних сонячних батарей - 16,65%
Сонячна енергія Сонячні батареї

Вчені встановили світовий рекорд ефективності екологічних сонячних батарей - 16,65%

Ferrari переходить на електротягу: перший електросуперкар представлять 9 жовтня Маранелло
Акумулятори Альтернативний транспорт

Ferrari переходить на електротягу: перший електросуперкар представлять 9 жовтня Маранелло